Adana Sera Kurulumu

Adana’da seracılık faaliyetlerine başlamak isteyen üreticiler için en önemli soru Adana sera kurulumu sorusu olmaktadır. Sera kurulumu uzmanlık gerektiren bir iş olduğundan dolayı herkes tarafından yapılması mümkün değildir. Sadece seracılık sektöründe boy gösteren ve inşaat bilgisi olan firmalar tarafından sera kurulumu yapılmalıdır. Aksi halde, serada önemli sorunlar ile karşılaşılabilir.

Sera kurulumu için ciddi bir teknik bilgi ve kadro gerekir. Sera kurulumu basit bir iş olmadığı için işin uzmanı ve ustalar hariç başkaları tarafından kurulamaz. Çünkü kurulum sürecinde arazinin yapısı ve seranın yüksekliği ile çatı tipi gibi faktörlere göre yapılacak iş değişmektedir. Arazinin eğimi dahi seranın yapısını doğrudan etkilemektedir.

Adana Sera Kurulumu 2022

Antalya ve Mersin illerinin yanı sıra Adana da seracılığın yüksek oranda yapıldığı şehirlerimiz arasındadır. Bunun sebepleri arasında, Adana’da bulunun arazi ve toprak yapısının tarıma uygun ve verimli olması yer alır. Ayrıca Adana’daki hava şartları da sera üretimi için uygun değerler arasındadır. Hava ve toprak yapısının uygunluğundan dolayı seracılık faaliyetleri için Adana’nın çok uygun bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Seracılık her bölgede yapılabilse de bazı özelliklerin olması seranın daha verimli olmasını sağlayacaktır. Toprak yapısı ve hava durumu da bunların başında gelmektedir. Toprağın temiz ve verimli olması seranın da verimli olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde havanın da istenen değerler de olması mahsule ve verime doğrudan etki etmektedir.

Adana Sera Kurulumu Özellikleri

Seracılığın en büyük özelliğinin olumsuz hava koşullarına karşı gösterebildiği direnç olduğunu söylemek mümkün. Üstü kapalı olan serada ürünler yağmur, kar, fırtına ve rüzgar gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmemektedirler. Bu sayede, sera ile yapılan üretimlerde yüksek oranda verim alınmaktadır ve mahsul normal şartlara göre daha erken olmaktadır.

Adana sera kurulumu esnasında öne çıkan bazı önemli noktalar vardır. Bunlar seranın çatı tipi ve yüksekliğidir. Seralarda üç tip çatı bulunmaktadır ve bunlar çatısız, tek çatılı ve çok çatılı seralardır. Çatısız seralar yüksek eğimin olduğu arazilerde tercih edilmektedir. Tek çatılı seralar ise küçük ve düz araziler için daha uygundur. Çok çatılı seraların da düz ama geniş araziler için daha elverişli olduğunu söyleyebiliriz.

Adana Sera Kurulumu Fiyatlar

Sera kurulumunda çatı tipi çok önemli olduğu gibi çatı yüksekliği de önem taşımaktadır. Çatı, yüksek ve alçak çatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüksek çatılı seraların tercih edildiği yerler daha sıcak ve yetiştirilecek ürünün daha uzun boylu olduğu bölgelerdir. Alçak çatılı seralar ise soğuk ve rüzgarlı olan bölgelerde kısa boylu ürünlerin yetiştirildiği yerlere daha uygundur.

Bu gibi durumlar fiyat ve malzemeye doğrudan etki etmektedir. Arazinin uygunluğu ve o arazi yapısına göre inşa edilecek sera her ihtimal için farklılık göstermektedir. Bu yüzden sera kurulumu için net bir fiyat verilmesi çok zordur. Kullanılan malzemelere gelecek zam oranlarına göre de fiyatlarda değişiklik yaşanmaktadır.

Adana Sera Kurulumu Yapan Firmalar

Sera kurulumunda firmanın önemi çok büyüktür. Çünkü doğru kurulmayan bir sera üreticiye yarardan çok zarar vermektedir. Yanlış inşa edilen seralar, üreticiyi hem maddi hem de manevi zarara uğratabilir. Bu sebeple kaliteli bir sera kurulumu firması ile çalışmak büyük önem taşır.

Adana’da sera kurulumu ihtiyaçlarınızın tamamına çözüm üretme arzusu ile çalışan Adana Sera Firması sizlere yardım etmek için hazır. Kaliteli bir hizmet ve en doğru Adana sera kurulumu için bizlerle iletişime geçmeniz ve aklınızdaki soruları sormanız yeterli.

İletişim

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun,