Ejder Meyvesi Yatırımı ve Maliyetleri

3 Yıla yakındır yatırımcılar ile gerek yüz yüze gerek telefonda sürekli görüşmeler yapmaktayız meyve nin pazar sıkıntısı , yetiştiriciliği vs gibi konularda ama söz döner dolaşır ve doğal olarak MALİYET konusuna gelir .

Eğer zaten seracılıkla uğraşan biri iseniz maliyetler çok daha düşük oluyor ve çok daha hızlı bir şekilde üretime başlayabilirsiniz . Ama eğer sera ve hatta araziniz yok ise biraz daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalırsınız .

Bu yazıda arazisi olup sera kurulumu diğer ekipmanlar ve fidan maliyetleri hakkında ortalama rakamlar ile sizi bilgilendirmeyi hedefliyoruz .

Genelde en çok sorulan soru açıkta olmaz mı ?  3 yıldır bin bir zorlukla edindiğimiz tecrübelerden ötürü biz tercih etmiyoruz hatta tercih meselesi değil AÇIKTA OLMUYOR YETİŞMİYOR  ama yinede ben denemek isterim diyen olur ise engel olmuyoruz .

Sera maliyetleri illere göre kullanılan malzemenin cinsine kalınlığına vs gibi etkenlere göre değişmektedir. Maliyetin ana etkeni ne tip bir sera yapılacağı , çatı şeklinde veya d tünel gibi ayrıca oluk altı yükseklik gibi veya boruların et kalınlığı gibi faktörlerin hepsi maliyet konusuna açık ara değiştirmektedir.

Çatı tipi sera ile D tünel sera arasında yaklaşık yüzde 30 gibi maliyet farkı vardır. Hangisini yapmalıyım derseniz ikisi de aynı işlevi görmektedir . Arazinizin konumu ve yapısına göre hangisi serayı kurmanız gerektiğini yatırımcı belirlemektedir neye göre derseniz arazinin konumu etrafı açık tepe noktası ve aşırı rüzgar fırtına alan bir yermi yoksa çukur konumlu aşırı fırtına almayan bir yermi buna göre karar verebilirsiniz .

Peki Pitaya nasıl bir sera ister oluk altı yükseklik dediğimiz faktör en az 3 metre olmalı hatta 4,5,6 metreye kadar çıkabilir bitkimiz ne kadar hava alırsa o kadar rahat gelişimini sürdürecektir .

2021 şubat ayına göre sizlere kalem kalem ortalama rakamlar verip fikir vermek isteriz . 

1 Dönüm Ejder Meyvesi Sera Fiyatları 

DEMİR NAYLON VE İŞÇİLİK DAHİL ANAHTAR TESLİM : D tünel için 35.000 – 45.000 bin arası çatı tipi 55.000 – 70.000 bin arası

GÖLGELİK TÜL SIFIR 40 LIK : 1 dönüm için 1.500 TL

FİDAN DİKİMİ İÇİN BETON DİREK VE DEMİR AKSAMLAR : BETON DİREKLER 1 dönüme 130 civarı adet 15 TL 2.000 TL Demir aksamlar 1 dönüm için kullanılan malzemeye ve kalınlığına göre değişmekle birlikte 7.500 TL ile 18.000 TL arası

DAMLAMA VE SİSLEME : 1 dönüm maliyeti 3.500 TL civarıdır Sisleme sistemi mecburi değildir fakat olursa faydalıdır .

Ejder meyvesi (Pitaya) Fidan Maliyeti : 1 dönüme arazinin konumuna göre dikim şekli değiştiği için 680 veya 1500 civarı fidan dikimi yapılır buda 12.000 bin TL ile 28.000 bin TL arası civarı bir maliyeti olur . Detaylı bilgi için bize ulaşınız

ÖZET OLARAK 1 DÖNÜM EJDER MEYVESİ YATIRIMI ARAZİ HARİÇ 90.000 TL CİVARIDIR . 

Daha fazla detay ve destek için bizlere ulaşabilirsiniz . 

Fidan ve Meyve Siparişi için  www.egzotikmeyvesepeti.com

İletişim

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun,