Pitahaya, Dragon Fruit, Pitaya olarak da bilinen ejder meyvesi, canlı kırmızı cildi ve tatlı, çekirdekleri siyah benekli hamuru ile bilinen tropikal bir meyvedir.

Eşsiz görünümü ve beğeni toplayan süper lezzeti’nin yanında sağlık bakımında oldukça faydalı olan bu meyve çok popüler hale geldi.

Neyse ki, ejder meyvesinin birçok faydasının tadını çıkarmak için tropik bölgelerde yaşamak zorunda değilsiniz. Aslında, dünya çapında süpermarketlerde taze veya kurutulmuş olarak bulabilirsiniz. Artık ülkemizde üretiminin çoğalmasıda insanların kolayca bu mucize meyveye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

İşte ejder meyvesinin sağlığa faydaları, hepsi kanıta dayalı.

1. Yüksek Besin Maddeleri

Dragon meyvesi kalorisi düşüktür ancak temel vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca önemli miktarda diyet lifi içerir.

İşte bir fincan porsiyondaki ana besinlerin bir özeti (227 gram)

 • Kalori: 136
 • Protein: 3 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidratlar: 29 gram
 • Lif: 7 gram
 • Demir: RDI’nın% 8’i
 • Magnezyum: RDI’nın% 18’i
 • C Vitamini: RDI’nın% 9’u
 • E Vitamini: RDI’nın% 4’ü

Temel besin maddelerinin ötesinde, dragon meyve polifenoller, karotenoidler ve betasiyaninler

 

ÖZET: Ejder meyvesi kalorisi düşüktür ancak vitaminler, mineraller ve polifenoller, karotenoidler ve betasiyaninler gibi faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

2. Kronik Hastalıkla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Serbest radikaller, iltihap ve hastalığa yol açabilen hücre hasarına neden olan kararsız moleküllerdir.

Bununla mücadele etmenin bir yolu, ejder meyvesi gibi antioksidan açısından zengin yiyecekler tüketmekten geçer .

Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek çalışır, böylece hücre hasarı ve iltihabı önler.

Çalışmalar, antioksidan bakımından yüksek diyetlerin kalp hastalığı, kanser, diyabet ve artrit gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir

Ejder meyvesi, çeşitli tiplerde güçlü antioksidanlar içerir.

 • C Vitamini: Gözlemsel çalışmalar, C vitamini alımı ile kanser riski arasında korelasyonlar bulmuştur. Örneğin, 120.852 kişide yapılan bir araştırma, daha yüksek C vitamini alımını daha düşük baş ve boyun kanseri oranlarıyla ilişkilendirmiştir
 • Betalainler: Test tüpü çalışmaları, betalainlerin oksidatif stresle savaşabileceğini ve kanser hücrelerini baskılama yeteneğine sahip olabileceğini göstermektedir
 • Karotenoidler: Beta-karoten ve likopen, ejderha meyvesine canlı rengini veren bitki pigmentleridir. Karotenoidler açısından zengin diyetler, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılıdır

Önemli olarak, antioksidanlar, hap şeklinde veya ek olarak değil, doğal olarak gıdalarda yenildiğinde en iyi şekilde çalışır. Aslında, antioksidan takviyelerinin zararlı etkileri olabilir ve tıbbi gözetim olmadan alınması tavsiye edilmez

Öte yandan, ejderha meyvesi şiddetle tavsiye edilir.

ÖZET: Ejder meyve antioksidanlar C vitamini, beta-karoten, likopen ve betalain içerir. Çalışmalar, antioksidan bakımından yüksek diyetleri, kronik hastalık riskini azaltmıştır.

3. Lif Deposu Ejder Meyvesi

Diyet lifleri, potansiyel Sağlık açısından yararlarının kapsamlı bir listesine sahip olan sindirilemez karbonhidratlardır .

Sağlık yetkilileri kadınlar için günde 25 gram lif ve erkekler için 38 gram lif önermektedir. Antioksidanlar gibi, lif takviyeleri de gıdalardan elde edilen lifle aynı sağlık yararlarına sahip değildir

Bir porsiyon Ejder Meyvesi 7 gram ile mükemmel bir lif ve gıda kaynağıdır.

Lif muhtemelen sindirimdeki rolü ile en iyi bilinmesine rağmen, araştırmalar ayrıca kalp hastalığına karşı korunmada, tip 2 diyabetin yönetilmesinde ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasında rol oynayabileceğini öne sürmüştür.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı gözlemsel çalışmalar, lif oranı yüksek diyetlerin kolon kanserine karşı koruyabileceğini düşündürmektedir.

Hiçbir çalışma ejder meyvesini bu koşullardan hiçbiriyle ilişkilendirmese de, yüksek lif içeriği, önerilen günlük değerlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, özellikle düşük lifli bir diyete alışkınsanız, yüksek lifli diyetlerin dezavantajları olabileceğini belirtmek önemlidir. Mide rahatsızlığından kaçınmak için, diyet lifi alımınızı kademeli olarak artırın ve bol miktarda sıvı tüketin.

ÖZET: Ejder meyvesi, porsiyon başına 7 gram lif sunarak günlük lif ihtiyaçlarınızı karşılamak için mükemmel bir seçimdir.

4. Sağlıklı Bağırsaklar için Ejder Meyvesi 

Bağırsağınız, 400’den fazla bakteri türü de dahil olmak üzere yaklaşık 100 trilyon çeşitli mikroorganizmaya ev sahipliği yapar

Birçok araştırmacı bu mikroorganizma topluluğunun sağlığınızı etkileyebileceğine inanmaktadır . Hem insan hem de hayvan çalışmaları bağırsaklarınızdaki dengesizlikleri astım ve kalp hastalığı gibi durumlarla ilişkilendirmiştir

Ejderha meyvesinin prebiyotik içerdiği düşünüldüğünde, bağırsaklarınızdaki iyi bakteri dengesini potansiyel olarak artırabilir .

Prebiyotikler , bağırsağınızdaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen spesifik bir lif türüdür.

Tüm lifler gibi bağırsaklarınız onları parçalayamaz. Bununla birlikte, bağırsaklarınızdaki bakteriler onları sindirebilir. Lifleri büyüme için yakıt olarak kullanırlar ve faydalarından faydalanırsınız.

Özellikle, ejderha meyvesi esas olarak iki sağlıklı bakteri ailesinin büyümesini teşvik eder: laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler .

Düzenli olarak tüketilen prebiyotikler, sindirim sisteminizde ve ishalinizde enfeksiyon riskini azaltabilir. Çünkü prebiyotikler, araştırmacıların kötü olanı geride bırakabileceğine inandıkları iyi bakterilerin büyümesini teşvik ediyor .

Örneğin, gezginlerde yapılan bir araştırma, seyahat öncesi ve sırasında prebiyotik tüketenlerin, gezgin ishali daha az ve daha az şiddetli atakları yaşadığını gösterdi

Bazı çalışmalar ayrıca prebiyotiklerin inflamatuar bağırsak hastalığı ve kolon kanseri semptomlarını hafifletebileceğini düşündürmektedir. Ne yazık ki, bu bulgular tutarsız

Prebiyotikler üzerine yapılan araştırmaların çoğu olumlu olmakla birlikte, ejderha meyvesinin prebiyotik aktivitesi üzerine yapılan araştırmalar test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır. İnsan bağırsağı üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET: Ejder meyvesi, bağırsakta sağlıklı bir gastrointestinal sistem ile ilişkili sağlıklı bakterilerin büyümesini teşvik edebilir.

5. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Vücudunuzun enfeksiyonla mücadele yeteneği, diyetinizin kalitesi de dahil olmak üzere birkaç farklı faktör tarafından belirlenir.

Ejder Meyvesi (Pitaya) Nedir?

Ejder meyvesin deki C vitamini ve karotenoidler bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve beyaz kan hücrelerinizi hasardan koruyarak enfeksiyonu önleyebilir .

Bağışıklık sisteminizdeki beyaz kan hücreleri zararlı maddelere saldırır ve tahrip eder. Bununla birlikte, serbest radikallerin verdiği hasara karşı son derece hassastırlar

Güçlü antioksidanlar olarak, C vitamini ve karotenoidler serbest radikalleri nötralize edebilir ve beyaz kan hücrelerinizi zarara karşı koruyabilir.

ÖZET:  Ejder meyvenin yüksek C vitamini ve karotenoid kaynağı, bağışıklık artırıcı özellikler sunabilir.

6. Düşük Demir Seviyesini Artırabilir

Ejder meyvesi demir içeren birkaç taze meyveden biridir.

Demir, vücudunuzdaki oksijenin taşınmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca gıdanın enerjiye bölünmesinde önemli bir rol oynar

Ne yazık ki, birçok insan yeterince demir alamıyor. Aslında, dünya nüfusunun% 30’unun Demir eksikliği olduğu ve dünya çapında en yaygın besin eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.

Düşük demir seviyeleri ile mücadele etmek için çeşitli demir açısından zengin gıdalar  tüketmek önemlidir . Zengin demir kaynakları et, balık, baklagiller, fındık ve tahılları içerir.

Bir porsiyon önerilen günlük alımın% 8’ini (RDI) içerdiğinden, ejderha meyvesi başka bir harika seçenek olabilir. Ayrıca vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olan C vitamini içerir.

ÖZET : Ejder meyve, vücudunuzun bu önemli mineral emilimini artırabilecek bir kombinasyon olan C vitamini ile birlikte demir sağlar.

7. İyi Magnezyum Kaynağı

Ejderha meyvesi çoğu meyveden daha fazla Magnezyum sunar , RDI’nızın% 18’i tek bir bardakta bulunur.

Ortalama olarak, vücudunuz 24g magnezyum veya kabaca bir ons .

Görünüşte küçük olan bu miktara rağmen, mineral hücrelerinizin her birinde bulunur ve vücudunuzdaki 600’den fazla önemli kimyasal reaksiyonda yer alır .

Örneğin, gıdanın enerjiye ayrılması, kas kasılması, kemik oluşumu ve hatta DNA’nın oluşturulması için gerekli reaksiyonlarda yer alır .

Daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak bazıları daha yüksek magnezyum alımının kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceğini göstermektedir .

Çalışmalar ayrıca magnezyum da yeterli diyetlerin kemik sağlığını desteklediğini göstermektedir .

ÖZET: Ejder meyvesi, vücudunuzdaki 600’den fazla biyokimyasal reaksiyon için gerekli bir besin olan magnezyum için mükemmel bir kaynaktır.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenir

Ejder meyvesinin kalın, kabuğu  korkutucu olsa da, bu meyveyi yemek oldukça basittir.

Olgunlaşmamış bir ejder meyvesi yeşil olacaktır. Parlak kırmızı olanı arayın. Bazı lekeler normaldir, ancak çok fazla çürük benzeri lekeler aşırı olgunlaştığını gösterebilir. Avokado ve kivi gibi, olgun bir ejder meyvesi yumuşak olmalı, ancak cıvık olmamalıdır.

 Ejder meyvesini nasıl yenir:

 1. Keskin bir bıçak kullanarak, uzunlamasına ikiye kesin.
 2. Meyveleri bir kaşıkla toplayın veya kabuğuna kesmeden posanın içine dikey ve yatay çizgiler keserek küpler halinde kesin. Küpleri ortaya çıkarmak için cildin arkasını itin ve bir kaşık veya parmaklarınızla çıkarın.
 3. Farklı lezzetler almak için salatalara, smoothie’lere ve yoğurtlara ekleyin veya sadece kendi başına atıştırın.

Ayrıca, önceden soyulmuş ve küp şeklinde kesilmiş bazı marketlerin dondurulmuş bölümünde ejderha meyvesi bulabilirsiniz. Bu, besin yoğun bir yumruk içeren lezzetli bir atıştırmalık için uygun bir seçenektir.

ÖZET Ejder meyvesinin hazırlanması şaşırtıcı derecede basittir ve kendi başına yenebilir veya salatalara, smoothie’lere ve yoğurtlara eklenebilir .

Dragon meyve kesinlikle denemeye değer lezzetli bir tropikal meyvedir.

Şaşırtıcı bir tada sahiptir, tabağınıza bir renk katar ve temel besinleri, prebiyotik lifleri ve faydalı bitki bileşiklerini sağlar  hepsi düşük kalorili bir porsiyonda.

Fidan ve Meyve siparişi için  www.egzotikmeyvesepeti.com

Daha fazla detay ve destek için bize ulaşabilirsiniz …